Łukasz Sienicki
Producent muzyczny, songwriter oraz sound designer w Smutron Sounds
Interfejs Audio to serce Twojego muzycznego systemu. Poznaj 5 najlepszych interfejsów audio w 2024 roku
Chcesz produkować muzykę lub nagrać swoje pierwsze demo? Oprócz komputera oraz programu do rejestracji audio będziesz napewno potrzebował interfejsu audio.
W dzisiejszym artykule poznasz 5 najlepszych interfejsów audio USB-C jakie są dostępne na rynku
To właśnie do tego urządzenia podepniesz swój mikrofon, gitarę, syntezator oraz głośniki, aby móc odsłuchać to co nagrałeś i ewentualnie dokonać odpowiedniej edycji.
Jeśli w tej chwili planujesz zakup swojego pierwszego interfejsu audio lub odświeżasz swoje studio, to napewno trafisz na urządzenia ze złączem USB-C.
To nowy rodzaj złącza komputerowego, który stał się na tyle powszechny, że przeniknął również do świata pro audio.
Ok, ale czym właściwie jest USB-C i jakie są jego zalety?
W tym artykule przedstawię Ci specyfikację tego protokołu oraz zaprezentuję Ci 5 interfejsów USB-C idealnych do domowego lub profesjonalnego studia nagrań.
Nie przegap nic nowego!
Szukasz informacji o sprzęcie? Potrzebujesz porady odnośnie domowego studia nagrań? Poszukujesz inspiracji oraz motywacji do tworzenia wspaniałej muzyki? Zapisz się na newsletter Audiotriki, a będziesz otrzymywał regularnie cotygodniową dawkę wartościowej wiedzy!
Dziękuję
Proszę sprawdź email aby potwierdzić wpisanie się na listę
Co to jest USB-C
USB-C to najnowszy typ złącza w standardzie USB służący do przesyłania danych.
System USB został pierwotnie stworzony w celu ustandaryzowania komunikacji między komputerami, a urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak myszy i klawiatury.
Szybko jednak został zaadaptowany do innych zadań, takich jak umożliwienie muzykom nagrywania za pomocą ich DAW-ów.
Kiedy po raz pierwszy został wprowadzony, USB miał dwa rodzaje złączy — typ A i typ B.
Typ A to najbardziej rozpoznawalne płaskie prostokątne złącze, które spotykasz w pendrivie, i większości komputerów
Typ B to dłuższe, cieńsze wtyczki baryłkowe, które często znajdują się po stronie urządzenia w przypadku starszego połączenia USB.
USB-C to najnowocześniejszy i najnowszy typ złącza USB służący do szybkiego transferu danych
Złącza USB-C
W standardzie USB-C nie mamy już do czynienia z różnymi rodzajami wtyczek i złączy. Oba końce przewodu korzystają z tego samego płaskiego i eleganckiego złącza, dzięki temu nigdy nie pomylisz się podczas podłączania nowego urządzenia do komputera. USB-C to również nowa jakość, jeśli chodzi o możliwości zasilania, dzięki czemu 8-kanałowe interfejsy audio z wysoko impedancyjnymi wzmacniaczami słuchawek, preampami i ciekłokrystailcznymi wyświetlaczami nie potrzebują już zewnętrznych lub wbudowanych zasilaczy. Potrzebny prąd dostarczony będzie bezpośrednio przez złącze USB-C.
Nieoficjalnie wiadomo, że najnowsza wersja protokołu nosi nazwę USB4. To technologia nowej generacji, która zaczęła pojawiać się w urządzeniach w 2021 roku.
Większość popularnych urządzeń peryferyjnych (w tym interfejsów audio) jest zasilana przez USB 3.0 lub niższy. Nawet urządzenia USB 2.0 nadal zapewniają wystarczającą prędkość do większości zadań związanych z produkcją muzyczną. Doskonałym tego przykładem jest chociażby RME Digiface USB, który jest sercem mojego studia i z powodzeniem jest w stanie przesłać 32 kanały audio ADAT korzystając tylko z protokołu USB 2.0
5 najlepszych interfejsów audio w 2024 roku:
Jedna z najciekawszych budżetowych konstrukcji focusrite’a, która oferuje szereg unikalnych funkcji.
2 doskonałe przedwzmacniacze bazujące na legendarnym układzie Focusrite ISA110 zapewniające głębokie i selektywne brzmienie dzięki funkcji Air.
Kiedy dorzucimy do tego optyczne wejście Adat/S/PDIF, solidną porcję oprogramowania, ultra niską latencję i elegancką, metalową obudowę, dostajemy wspaniałe i uniwersalne serce naszego studia. Polecam!
Słynny producent wielkoformatowych stołów mikserskich najwyższej klasy podjął próbę stworzenia niedrogiego, ale bardzo funkcjonalnego interfejsu audio.
Udało się. 2+ to doskonale brzmiący, niskolatencyjny interfejs za pomocą którego spokojnie nagrasz profesjonalnie brzmiące demo, bądź zrealizujesz podkast.
Najwyższej klasy preampy SSL, transparentny konwerter AD/DA oraz ergonomiczny panel sterowania czyni z tego urządzenia doskonałą propozycję do studia, również tego profesjonalnego.
Black Lion, to firma, która do tej pory zajmowała się głównie produkcją wysokiej klasy klonów legendarnych urządzeń studyjnych takich jak np: Bluey Fet Limiting Amplifier (UA 1176) czy też modyfikacjami innych istniejących na rynku współczesnych urządzeń audio.
Korzystając z wiedzy i doświadczenia wypuścili na rynek swoją autorską linię interfejsów audio pod dość prowokującą nazwą Revolution. Być może rewolucja, to zbyt dużo powiedziane, niemniej warto wymienić kilka unikalnych cech tych urządzeń:
– W całym obwodzie zastosowano wysokiej klasy kondensatory Vishay, Nichicon i Wima
– Technologia filtrowania układu zasilania PG-i
– Nowoczesny zegar taktujący o nazwie makro MMC
Czy to najlepszy interfejs audio w tej kategorii? Musisz przekonać się sam
Universal Audio Volt 276 to doskonały i wszechstronny interfejs w bardzo atrakcyjnej, jak na Universal Audio cenie.
W naprawdę ładnym aluminiowo-drewnianym urządzeniu dostajemy 2 najwyższej klasy preampy UA, emulację kompresji 1176 oraz niską latencję. A wszystko w cenie ok 1000 zł. Polecam
Audient Evo 4 to dość świeża konstrukcja tego brytyjskiego producenta urządzeń audio. Do najważniejszych cech tego urządzenia napewno należą:
– 2 wysokiej klasy preampy sterowane cyfrowo
– ultra niski poziom szumów własnych na poziomie -128 dBu
– zakres dynamiki wynoszący 113 dB
– tryb smart gain służący do automatycznego ustawiania czułości przedwzmacniaczy na bazie analizy sygnału nagrywanego – doskonała funkcja w sytuacji kiedy nagrywasz i realizujesz sam.
Audient Evo 4 to mały ale jednocześnie potężny interfejs audio dlatego jest u mnie na liście 5 najlepszych interfejsów audio. Polecam
Podsumowanie
Powyższe zestawienie oczywiście nie wyczerpuje oferty rynku w kategorii najlepszych interfejsów audio. Nie pojawiło się tu wiele wartych uwagi urządzeń, takich marek jak chociażby Arturia, Presonus, RME, Motu czy Apogee, którymi również warto się zainteresować.
Być może niebawem, zrobię pełne zestawienie oferty np. najlepszych dziesięciu interfejsów audio w cenie do 2000 PLN. Jeśli taki ranking byłby dla Was interesujący, dajcie znać w komentarzu.
Niemniej wybrane przeze mnie w tym zestawieniu urządzenia to doskonała propozycja zarówno dla doświadczonych realizatorów, którzy chcą odświeżyć swój sprzęt, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z realizacją nagrań w środowisku cyfrowym. W cenie około 1500 PLN to obecnie najciekawsze interfejsy.