5 najlepszych interfejsów audio USB-C w 2023 roku

Łukasz Sienicki

Producent muzyczny, songwriter oraz sound designer w Smutron Sounds

Interfejs Audio to serce Twojego muzycznego systemu

Chcesz produkować muzykę lub nagrać swoje pierwsze demo? Oprócz komputera oraz programu do rejestracji audio będziesz napewno potrzebował interfejsu audio. 

To właśnie do tego urządzenia podepniesz swój mikrofon, gitarę, syntezator oraz głośniki, aby móc odsłuchać to co nagrałeś i ewentualnie dokonać odpowiedniej edycji. 

Jeśli w tej chwili planujesz zakup swojego pierwszego interfejsu audio lub odświeżasz swoje studio, to napewno trafisz na urządzenia ze złączem USB-C. 

To nowy rodzaj złącza komputerowego, który stał się na tyle powszechny, że przeniknął również do świata pro audio. 

Ok, ale czym właściwie jest USB-C i jakie są jego zalety?

W tym artykule przedstawię Ci specyfikację tego protokołu oraz zaprezentuję Ci 5 interfejsów USB-C idealnych do domowego lub profesjonalnego studia nagrań.  

Nie przegap nic nowego!

Szukasz informacji o sprzęcie? Potrzebujesz porady odnośnie domowego studia nagrań? Poszukujesz inspiracji oraz motywacji do tworzenia wspaniałej muzyki? Zapisz się na newsletter Audiotriki, a będziesz otrzymywał regularnie cotygodniową dawkę wartościowej wiedzy!

.

Co to jest USB-C

USB-C to najnowszy typ złącza w standardzie USB służący do przesyłania danych. 

System USB został pierwotnie stworzony w celu ustandaryzowania komunikacji między komputerami, a urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak myszy i klawiatury.

Szybko jednak został zaadaptowany do innych zadań, takich jak umożliwienie muzykom nagrywania za pomocą ich DAW-ów.

Kiedy po raz pierwszy został wprowadzony, USB miał dwa rodzaje złączy — typ A i typ B.

Typ A to najbardziej rozpoznawalne płaskie prostokątne złącze, które spotykasz w pendrivie, i większości komputerów

Typ B to dłuższe, cieńsze wtyczki baryłkowe, które często znajdują się po stronie urządzenia w przypadku starszego połączenia USB.

USB-C to najnowocześniejszy i najnowszy typ złącza USB służący do szybkiego transferu danych

WUSB-C

W standardzie USB-C nie mamy już do czynienia z różnymi rodzajami wtyczek i złączy. Oba końce przewodu korzystają z tego samego płaskiego i eleganckiego złącza, dzięki temu nigdy nie pomylisz się podczas podłączania nowego urządzenia do komputera. USB-C to również nowa jakość, jeśli chodzi o możliwości zasilania, dzięki czemu 8-kanałowe interfejsy audio z wysoko impedancyjnymi wzmacniaczami słuchawek, preampami i ciekłokrystailcznymi wyświetlaczami nie potrzebują już zewnętrznych lub wbudowanych zasilaczy. Potrzebny prąd dostarczony będzie bezpośrednio przez złącze USB-C. 

Nieoficjalnie wiadomo, że najnowsza wersja protokołu nosi nazwę USB4 i 


Najnowsza edycja protokołu przesyłania danych za kulisami nosi nazwę USB4. To technologia nowej generacji, która zaczęła pojawiać się w urządzeniach w 2021 roku.

To powiedziawszy, większość popularnych urządzeń peryferyjnych (w tym interfejsów audio) jest zasilana przez USB 3.0 lub niższy. Nawet urządzenia USB 2.0 nadal zapewniają wystarczającą prędkość do większości zadań związanych z produkcją muzyczną .

 
Scroll to Top